Vykurovacie systémy

Teplovzdušný krb

tvorí ho teplovzdušná krbová vložka a obostavba z izolačných materiálov, teplo sa šíri hlavne konvekčným prúdením, to znamená mriežkami. Teplo dodáva do interiéru hlavne počas horenia

Teplovzdušný krb

Akumulačný krb

skladá sa z krbovej vložky a obostavby, ktorá má sálavé schopnosti. Zásadným faktorom, ktorý ovplyvňuje tepelnú pohodu je akumulácia, ktorá umožňuje dodávať teplo do interiéru dlhšiu dobu. Je vhodný do moderných stavieb s malými energetickými stratami.

Akumulačný krb

Akumulačná pec

má ohnisko – oceľové, liatinové alebo šamotové, za ktorým je nainštalovaný akumulačný ťah, v ktorom dym odovzdáva teplo do šamotu a tým akumuluje dostatočné množstvo tepla na vykurovanie. Má vyššiu účinnosť – viac ako 80% a interval prikladania je 8, resp. 12 hodín. Materiály ktoré používame na zhotovenie sálavých obostavieb, sálajú teplo rovnakej vlnovej dĺžky, ako slnko.

Akumulačná pec

Hypokaustová pec

je akumulačná pec, ktorá má svoje steny aj v iných, susediacich miestnostiach, či už na tom istom, alebo na vyššom podlaží. Je charakteristická veľkými sálavými plochami ktoré dlhodobo odovzdávajú teplo, dlhým intervalom prikladania a v kombinácii s elektronickou reguláciou horenia aj vysokou účinnosťou – okolo 80-90%. Je náročnejšia na prípravu aj na realizáciu, ak je však správne nadimenzovaná, dokáže na seba prevziať funkciu primárneho kúrenia v dome.

Hypokaustová pec

Teplovodný krb

je to najjednoduchší spôsob, ako z jedného ohniska vykúriť celý dom. Teplovodné vykurovanie má vysokú účinnosť, pretože odoberá teplo z dymu, ktorý je už na ceste do komína. Ak je krb správne nadimenzovaný a zhotovený, interval prikladania môže byť 4-8 hodín. Účinnosť takéhoto krbu sa pohybuje až okolo 90%! Teplovodný krb sa tak stáva súčasťou kúrenia a je jedným zo zdrojov tepla.

Teplovodný krb